Главная > Периодика > ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ


8-02-2018, 21:51. Разместил: psi01morpex
ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

Козацький клас є однією з найбільш результативних інноваційних моделей навчання і національного виховання учнівської молоді. Не випадково у багатьох областях України за сприяння влади щорічно створюються і підтримуються десятки козацьких класів.
Однак у козацькому місті Суми такі класи створюються лише завдяки неймовірних зусиль шанувальників і цінителів передових освітніх технологій, етнопедагогіки, традицій і звичаїв славного Січового товариства.
Серед таких шанувальників і козаки Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке».

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

Вони багато часу витрачають на розробки програмного й навчально-методичного забезпечення діяльності учнів козацьких класів. Повсякденно працюють над описом тих успішно проведених заходів, які у майбутньому можуть використовувати учителі і вихователі груп продовженого дня з учнями козацьких класів молодшого шкільного віку.
Завдяки самовідданій творчій праці козаків і берегинь Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», козацькі класи м. Суми визнані кращими в Україні.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

Інститут проблем виховання Національної академії педагогічних наук України впродовж багатьох років поширює досвід діяльності учнів козацьких класів на території України і далеко за її межами, проводить (на базі Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка та КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25 м. Суми) Міжнародні та Всеукраїнські науково-практичні конференції з міжнародною участю «Інноваційні підходи до виховання учнів козацьких класів і хортингістів у навчальних закладах». Рівень таких конференцій досить високий. На останній з них було представлено 139 наукових доповідей, у числі яких 15 – іноземних науковців із 10 країн світу.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

На жаль, впродовж останніх 17 років одним із суттєвих недоліків такої діяльності є робота з козачатами на суто громадських засадах у вільний від роботи час, що унеможливлює працю ентузіастів з усіма учнями козацького класу.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

Все ж, незважаючи на всі негаразди, козаки і берегині не тільки організовують і здійснюють різноманітну навчальну і розвивальну діяльність козачат у стінах школи, а й ходять з ними на прогулянки, проводять екскурсії, походи. Спрямовують дітей на участь у суспільно корисних туристсько-екологічних заходах. Пишуть для них екологічні казки, наповнені пізнавальним і науковим змістом, що спонукає дітей до переосмислення своїх вчинків, формує в них почуття сприймання краси, любові до рідної природи й відповідального ставлення до неї.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

Як правило, більшість туристсько-екологічних мандрівок завершуються створенням пісні, віршу чи оповідання для дітей молодшого шкільного віку.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

Не винятком була й остання екскурсія до міського козацького скверу імені святого праведного Петра Калнишевського.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

У своєму житті багато людей намагаються робити добрі справи. А буває й так, що здійснюючи ніби гарний вчинок, людина неосмислено чинить лихо. Так трапилося і з кількома «добродійниками», які напередодні Водохрещення надумали обрізати нижні гілки дерев у міському козацькому сквері імені святого праведного Петра Калнишевського.
Вони не погодили свої дії з козаками – істинними знавцями природи і господарями цього зеленого куточку краси. «Добродійники» наспіх розрідили крони молодих дерев. Серед них – клен гостролистий і клен дрібнолистий. Звідки таким людям було знати, що сокорух у цих дерев починається не навесні як у інших, а тоді, – коли їм стає тепліше.
23 січня запроменилося сонечко. Першими скупими сльозами заплакав клен дрібнолистий. На морозі його краплини одразу замерзали, утворюючи солодку бурульку.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

Цим смаколиком залюбки ласували козачата. По-дитячому раділи, сміялися.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

1 лютого потеплішало. З усіх кленів почав витікати сік у місцях зрізаних гілок. Від цього стовбури дерев потемнішали. Стали мокрими аж до самої землі.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

Тепер діти розхвилювалися. Їм було не до сміху. Адже у школі вони дізналися, що цей сік мав надходити до численних бруньок…
– Хіба здогадуються дерева, за що їм таке лихо? – замислено й сумно розмірковували вслух козачата.
Вони враз згадали людей, котрі так заповзято ранили дерева. Із-за такого проступку клени будуть страждати впродовж кількох місяців: при зігріванні променями зимового сонця, дотику теплого лагідного вітру, зміні погоди…
Згадали козачата і слова своєї учительки: «Тільки добрі і мудрі люди спроможні здійснювати гарні та корисні вчинки». Не просто згадали, а й назавжди закарбували їх у своїй дитячій пам’яті.

ЗИМОВИЙ СОКОРУХ

Задумалися дітлахи і над тим, як допомогти зраненим деревам. Виходить, що недарма так натхненно і вимогливо навчає Ліна Крівшенко майбутніх господарів рідного краю.

Матеріал надав генерал-командор Віктор Лях, отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»

Вернуться назад