УКРАЇНА 2022.СПРОТИВ
21 лютого 2023 року, напередодні річниці вторгнення рф в Україну, представники громадської організації «Київське військово - історичне товариство» прийняли участь у презентації книги-альбома Ігоря Шпака «Україна 2022. Спротив» (видавництво «Адеф Україна»), що відбулася в приміщенні Музею історії м. Києва.
Серед понад сотні гостей були і незламні кияни, що не покидали рідного міста у найважчі дні протистояння, і волонтери, що є непереможною підтримкою фронту, і представники Об’єднаних сил оборони України. Завітали також і представники МЗС України, КМДА, Посольства Республіки Вірменія в Україні, Служби військового капеланства Збройних сил України та Книжкової палати України імені Івана Федорова.
Матеріали до книги збирали протягом першого року війни. Це історії пересічних українців, які намагалися наближати нашу перемогу та чинили спротив окупації.
На 450 сторінках книги йдеться розповідь про оборону Києва, Харкова, Сум, Чернігова, події в Маріуполі, Мелітополі, Херсоні, Одесі, Миколаєві та інших містах і селах України.
У книзі 410 фото доказів історичних злочинів російських окупантів в Україні, а також 115 історій, написаних тими, хто пережив жахи війни. Це і прості розповіді, і ліричні сповіді, і трагічні роздуми, і захоплюючі нариси. Словом, сплав різних жанрів і стилів. І цим таке видання особливо цінне.
Книгу презентувала директор видавничого дому «Адеф Україна» Алла Істоміна. «Для нас було важливо показати як чинять спротив пересічні українці. Протягом усього року війни команда видавництва збирала розповіді людей, що залишалися в Києві та інших містах, які штурмували окупанти, волонтерів, що працювали на лінії фронту, тих, хто пережив окупацію чи вивозив дітей за кордон. Часто збирали розповіді і фото із соціальних мереж, але зіткнулися із проблемою авторського права. Тож довелося використовувати тільки ті світлини, автори яких погодилися на публікацію без жодного гонорару. Адже були й такі, що вимагали за кожне фото 50 доларів», - розповіла пані Алла.
Фотограф Євген Зінченко об'їздив навесні деокуповану Київщину, Харків та Одесу, які зазнали ракетних обстрілів. «Це мій перший серйозний досвід», - зізнався Євген.
«Раніше ми були на узбіччі історії, тепер ми всередині неї», - висловився про війну історик Данило Яневський, а про книгу додав: «Це національна і чуттєва пам'ять поколінь. Думаю, що вал книжок на цю тему буде й надалі».
Дружина екс-прем'єра України Анатолія Кінаха Марина зізналася, що війна змусила її перейти на українську мову і тепер, коли вона користується російською, то онуки її поправляють.
На презентації виступив також письменник Дмитро Стус, син відомого поета-шістдесятника Василя Стуса. Він підкреслив, що нині дуже важливо закарбувати сторінки нашої історії. Бо рік тому і зараз - ми різні люди.
Історія України розділилася 24 лютого 2022 року на до… та після…. Рік тому ми потрапили у плавильний котел війни, де згуртовується та загартовується єдина українська нація.
«Україна 2022. Спротив» - саме про простих українців, які без жодної підготовки та попередження опинилися перед жорстокістю воєнного повсякдення і не здалися. Кожен на своєму місці бореться, протистоїть агресору власною мужністю та діяльністю.
У цій книзі органічно поєднані розповіді про щоденний людський спротив агресору та фотографії, що не просто ілюструють оповідання - вони кричать і нікого не залишають байдужим.