МИКОЛАЇВ – ВУЛИЦЯМИ ЗРАНЕНОГО МІСТА
10 серпня 2024 року представники Київського військово-історичного товариства (КВІТ) Олександр Чудновець та Андрій Булавін в рамках програми творчого відрядження відвідали місто корабелів – Миколаїв.
24 лютого 2022 року назавжди змінило долю кожного з нас. Тоді, на початку вторгнення, світ не вірив, що ми зможемо встояти. Українці ж довели, що світ помилявся. Так само як помилялася і орда рф, вважаючи, що Миколаїв стане легкою здобиччю і відкриє окупантам шлях на Одесу.
Бої навколо Миколаєва не вщухали весь березень 2022 року. Російські війська оточили місто з трьох боків, контролюючи практично всі дороги окрім однієї - через Південнобузький міст на Одесу. Евакуація населення, поранених, доставка гуманітарних вантажів, допомога військовим - ця дорога була справді рятівною в усіх сенсах.
Останній форпост, місто нескорених, фортеця півдня - саме так міжнародна спільнота, військові експерти та політики називали Миколаїв у перші тижні повномасштабного вторгнення рф. Оркі намагалися штурмувати місто щонайменше п’ять разів: висадки десанту, спроби прориву з різних флангів та навіть часткова блокада не допомогли окупантам здолати оборону Миколаєва. Сили оборони України змусили російське кодло відступити. Місто вистояло. Місто продовжує жити, жити війною і мирним життям одночасно. А руйнування наче кричать, про те, що до миру ще далеко…
Після відвідування головної локації відрядження, про це згодом, історики – пошуковці відвідали Музей суднобудування і флоту.
Музей був створений у 1978 році в приміщенні колишньої резиденції командувача Чорноморським флотом, яка сьогодні є архітектурним та історичним пам'ятником кінця XVIII - першої половини XIX ст.
Експозиції Музею налічують більше 3000 експонатів, які докладно описують історію суднобудування в Україні, починаючи з перших верфей у Київській Русі до сучасних заводів.
За словами гіда столичних гостей та старшого наукового співробітника Ірини Луцивої, сьогодні Музей розпочав реалізацію проекту «Переосмислення культурно-історичної спадщини Миколаївщини у Козацьку добу: традиції козацького суднобудування та його вплив на розвиток регіону в ХV-ХVІІІ ст.». «В умовах повномасштабної війни особливо гостро постало питання щодо збереження культурної спадщини українського народу, його справжньої історії. Це питання дуже актуальне для регіону, адже, коли мова заходить про Миколаївщину, то найперше згадується суднобудування, що має два історично відчутні шлейфи – імперський та радянський. Додатково ситуація загострюється усталеними проросійськими наративами щодо культурних аспектів розвитку краю, нав’язаними пропагандою та історичними стереотипами, на кшталт того, що до заснування Миколаєва на причорноморських землях українці не проживали. Проект спрямований на переосмислення минулого, дослідження та популяризацію культурно-історичної спадщини Миколаївщини - козацької доби як основи для розвінчання хибного уявлення про початок освоєння краю лише після захоплення Північного Причорномор’я російською імперією, протистояння історико-ідеологічному інформаційному впливу, боротьбу з російською пропагандою щодо історичних зазіхань на українські землі, відродження національної свідомості, зміцнення історичної регіональної ідентичності», - додала пані Ірина.
Творчий екскурс до південного морського форпосту та міста корабелів завершено. Вражень і матеріалу для майбутньої творчості вдосталь. Залишається лише побажати успіхів колегам та однодумцям і, до зустрічі.