ПАМ'ЯТЬ ПРО СЛАВЕТНЕ МИНУЛЕ
357 років тому Конотопська земля стала місцем запеклої боротьби, у якій армія московітів отримала гарний урок і потерпіла поразку у битві з відважними українськими козаками.
Святкові заходи проходили на історичному місці, де в 1659 році і відбулася переможна Конотопська битва.
Розпочались дійства із урочистостей біля пам’ятного знаку «Шаблі» при в’їзді до с. Шаповалівка, Конотопського району.
Конотопська битва для українців – більше ніж історія. Це символ величі козацького духу та нескореності нашого народу. Сьогодні ми згадуємо про велику битву, яка засвідчила світу – нація українців відбулася, тому, що наші предки билися не за класові, а за національні інтереси. Нині під час нової війни і конфлікту з тим же агресором ми беремо за приклад мужність козаків, що відстояли Конотоп і разом із союзниками меншими силами здолали більш численне військо.
На свято завітали і представники кримськотатарського народу, чиї пращури єдиною силою з військом Івана Виговського здолали московітів.
Після мітингу розпочалася хода до центральної площі селища, де відбувся святковий концерт та народні гуляння.
Продовжилося святкування на центральній площі Шаповалівки, де нащадки роду козацького провели біля каплички заупокійну літію, поклали квіти до пам’ятника гетьмана Івана Виговського та здійснили посвяту в козаки.
У рамках свята в Конотопі на розі вулиць Червоної калини та Лазаревського було урочисто відкрито погруддя полковнику Григорію Гуляницькому.
У 1659 році, під час війни з Москвою, загін Гуляницького захопив Лубни, потім Гадяч та Конотоп. Він протягом трьох місяців боронив Конотопську фортецю від московських військ під командуванням князя Алєксєя Трубєцкого — так допоміг гетьманові Івану Виговському залучити підтримку союзників і розгромити війська Трубецького під Конотопом.
Ще однією родзинкою святкування стала демонстрація у центрі міста важкої військової техніки, яку напередодні пригнали з Чернігівщини та Київщини. Військові машини відразу «обліпила» дітвора, яка з цікавістю вивчала техніку зовні і всередині.
Широко представлений був цього дня ярмарок продуктових і промислових товарів.
Незабутнього колориту надала патріотична концертна програма за участі українських виконавців, майстер-класи традиційних танців та стилізовані курені з усіх районів Сумщини, де лунала народна музика та пригощали місцевими ментусами.
Події тих років дають нам можливість робити висновки і проводити історичні паралелі з сучасним станом речей у нашій державі. Перша паралель полягає в тому що українці на своїй землі перемогли в стократ переважаючого ворога.
І сьогодні наші захисники на сході країни знову стримують навалу московських окупантів. А відтак рано чи пізно настане момент, коли ми врешті виженемо ворога з нашої держави.
Матеріал підготував А. В. Вовк – член Національної спілки журналістів України гвардії п/полковник запасу.
Фото – Отаман первинного козацького товариства сотник Миропільської сотні Українського козацтва В.В. Корабльов.