ЮВІЛЕЙ БОЙОВОГО ПРАПОРУ
6 листопада 2016 року на території Парку Моряків в місті-герої Києві відбулися урочисті заходи, присвячені 80 річниці підняття військово-морського прапора на моніторі «Желєзняков» та 73-ї річниці визволення міста-героя Києва від нацистських загарбників.
На урочисті заходи були запрошені представники керівних органів державної та місцевої влади, народні депутати, ветерани війни та праці, військовослужбовці, духовенство, громадяни та учнівська молодь.
Організатори заходів: Благодійна організація «Благодійний фонд «Пам’ятка історії кораблебудування монітор «Желєзняков», Громадська організація «Київське військово-історичне товариство», Всеукраїнський благодійний фонд пошуку «Пам’ять», МГО «Київський клуб «Червона Зірка» ВІГ Морська піхота Пінської (Дніпровської) військової флотилії та ветерани військової служби м. Києва.
Минуло 73 роки з того дня, коли Київ був звільнений від фашистської окупації, яка тривала довгі 777 дні. Вранці 6 листопада 1943 року війська 1-го Українського фронту під командуванням Миколи Ватутіна увійшли до столиці України. Ця Перемога над ворогом отримала широкий міжнародний резонанс. Лондонське радіо сповістило: “Взяття Києва радянськими військами є перемогою, яка має величезне не тільки воєнне, але й моральне значення… Німеччина чує похоронні дзвони. На неї насувається лавина”. Дійсно, ця великомасштабна операція стала центральною подією в битві за Україну.
Але і донині не вщухає біль людських втрат у тій жахливій смертоносній битві. Український народ завжди пам’ятатиме тих, хто гідно пройшов важкими дорогами війни, сумлінно виконав священний обов’язок — мужньо захищав від загарбників свій рідний край. За мужність і героїзм при визволенні Києва було нагороджено орденами і медалями 17500 бійців і командирів, а 668 з них стали Героями Радянського Союзу.
В цей день ми низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю загиблих фронтовиків, віддаємо данину поваги й шани колишнім підпільникам і партизанам, оборонцям та визволителям рідної землі. В ході мітингу звучали слова пам’яті воїнам Дніпровської флотилії та шани ветеранському руху ВМФ.
Всіх загиблих в роки Другої світової війни та під час визволення міста-героя Києва вшанували хвилиною мовчання та поклали квіти до легендарного корабля.
Наприкінці урочистостей було відзначено активістів ветеранського руху за заслуги у пошуковій та військово – патріотичній діяльності грамотами та пам’ятною медаллю Благодійного фонд у «Пам’ятка історії кораблебудування монітор «Желєзняков» - «80 РОКІВ МОНІТОР «ЖЕЛЄЗНЯКОВ».
Відповідно до положення даною медаллю нагороджуються члени благодійної організації «Благодійний фонд «Пам’ятка історії кораблебудування монітор «Желєзняков», ветерани Другої світової війни, Збройних Сил України, колишнього СРСР та других держав, військовослужбовці і працівники Збройних сил України та других держав. А також громадяни України та других держав за заслуги в справі відродження, поновлення та збереження пам’яток військової та вітчизняної історії, ветеранському русі, за активну роботу по військово-патріотичному вихованні молоді, за діяльність в сфері зміцнення дружби та співробітництва між народами.
Минають роки, покоління змінює покоління, але, нажаль, до нас знов повернулися ті страшні часи, коли здригається рідна земля, спалахують домівки та гинуть мирні жителі. На нашу долю також випало тяжке випробування війною. Тепер ми не з чуток знаємо, яким важким є шлях до мирних днів, та дуже віримо і надіємося, що найближчим часом над нашими домівками засяє сонце і настане довгоочікуваний мир та злагода.
Матеріал підготував А. В. Вовк – член Національної спілки журналістів України гвардії п/полковник запасу.
ФОТО - Голова ради громадської організації «Київське військово-історичне товариство» Чудновець О. М.