КОЗАЦЬКОМУ МІСТУ – КОЗАЦЬКЕ ПОЗДОРОВЛЕННЯ
2 вересня 2018 року козаки, берегині та козачата Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися на Меморіальному комплексі Вічної Слави, щоб взяти участь у мітингу-реквіємі, приуроченому 75-й річниці визволення козацького міста Суми від нацистів.
Козачата у супроводі козаків часто відвідують це святе місце. Монументальну бронзову скульптура радянського бійця висотою 6,5 метрів видно з любого куточка центру обласного міста, адже стоїть вона на 18-метровому кам'яному постаменті. Отже є надійним орієнтиром для козачат.
Монумент невідомому солдату півкільцем охоплюють меморіальні плити, на яких висічено імена всіх солдатів, партизан та підпільників, які віддали власні життя за перемогу над німецькими окупантами. На цих плитах є багато імен близьких і далеких родичів козацьких родин.
Саме тому козачата так зацікавлено вчитуються у тексти стел, на яких зображено орден «Великої Вітчизняної війни» та висічено рік початку війни –1941, а також орден на честь перемоги СРСР та рік закінчення війни – 1945.
Діти з радістю і гордістю за свій козацький рід знаходять серед списку героїв, котрі віддали своє життя за звільнення країни від фашистської нечисті, прізвища та імена родичів.
Біля Монументу невідомому солдату завмерла почесна варта. На оглядовому майданчику розташована Знаменна група. Серед білокорих берізок – салютна група з автоматами, Усе цікаво маленьким патріотам – активним членам дорослої козацької громади. Вони привітно зустрічають сивочолих ветеранів, вслухаються в мелодії воєнних років, що звучать у виконанні духового оркестру 27 реактивно-артилерійської бригади. На таких урочистостях козачата є єдиним чисельним дитячим гуртом, який завітав сюди, щоб квітами і піснею втішити ветеранів війни, воїнів-інтернаціоналістів, учасників бойових дій на сході України. І все ж козачата – маленькі діти. Тож, наприклад, у передчас виступу запозичили в кадетів барабан і випробували його на ударну звучність.
На 75-у річницю визволення міста Суми від фашистських загарбників зібралося значно менше ветеранів 2-ї Світової війни, аніж в інші роки. Зате більше прийшло тих, хто славить їх героїчний подвиг.
Під звуки урочистої фанфари на східневий майданчик виходить колектив Народного аматорського хору Старосільського СБКЮ у виконанні якого звучали пісні «А льон цвіте» та «Фронтові побратими» і ми думками повертаємося в роки воєнного лихоліття, в час випробувань, втрат і героїчної боротьби з ворогом.
Диктор Дмитро Будянський озвучує, що 1 вересня 1943 року почалися важкі бої на підступах до міста, а вже наступного дня у воєнних зведеннях було зазначено: «2 вересня, з боєм. оволоділи важливим обласним центром України – Суми.
В боях за звільнення м. Суми від фашистських загарбників відзначились війська генерал-лейтенанта Чибісова і особливо 340-а стрілецька дивізія полковника Зубарева, 167-а стілецька дивізія генерал-майора Мельникова і 232-а стрілецька дивізія генерал-майора Улітіна.
На ознаменування досягнутих успіхів 340,167,232 стрілецьким дивізіям присвоєно найменування «Сумських» і надалі їх іменували: 340-а Сумська стрілецька дивізія, 167-а Сумська стрілецька дивізія, 232-а Сумська стрілецька дивізія»...
І знову звучать слова диктора Дмитра Будянського: «На жаль, на кожне покоління приходиться війна. Юність дідів опалило полум’я Другої світової війни, батьки пройшли випробування Афганістаном, а нині вже наші ровесники на своїй землі відстоюють неподільність і соборність України».
На цих словах східневий майданчик займають учасники театралізованої композиції «Нам є, що захищати» у складі ансамблю барабанщиків, вокального ансамблю «Кадет» Державного ліцею-інтернату «Кадетський корпус ім. І.Г. Харитоненка» та двох дитячих козацьких чат Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», що створені на базі ССШ І-ІІІ ст. № 25 м. Суми. Їх пісня схвилювала ветеранів, викликала у них позитивні емоції та схвальні оплески всіх учасників мітингу-реквієму.
Під барабанний дріб було висловлено вдячність мужнім воїнам за їх ратний подвиг в ім’я нашого сьогодення. Хвилиною мовчання, покладанням квітів до Монументу невідомому солдату та пам’ятнику воїнам антитерористичної операції на сході України, урочистим маршем і ходою вулицями міста, а також поминальною трапезою вшанували пам’ять усіх загиблих у роки війни.
Досвідчені козаки Сумської паланки переконані, що подібні заходи за участю молодих козаків і маленьких козачат сприятимуть формуванню в них патріотичної свідомості, залишатимуть незгладимі враження про те, як свідомі верстви українського народу вшановують людей, котрі віддали своє життя за звільнення рідної землі від фашистських загарбників і їх сателітів.
Матеріал надав генерал-командор Віктор Лях, отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».