КОЗАЦЬКА ПАМ'ЯТЬ ТА ШАНА
22 червня (згідно Указу Президента України "Про День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні" від 17 листопада 2000 року №1245) козаки та берегині Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» гідно відзначили День пам'яті, скорботи та вшанування жертв війни у містах, селищах і селах Сумщини.
Вони зі щемом у своїх козацьких серцях усвідомлюють, що під час Великої Вітчизняної війни, яка розпочалася 22 червня 1941 року, Україна зазнала великих матеріальних і людських втрат. Тільки безпосередні збитки, завдані народному господарству, становили близько 285 млрд крб, що на 30 млрд перевищили збитки Росії. На руїни перетворилися 714 міст і селищ міського типу, понад 28 тисяч сіл. Десять мільйонів людей залишилися без житла.
За роки фашистської окупації в Україні загинуло 3,9 млн цівільних людей, до Німеччини було вивезено близько 2,4 млн юнаків і дівчат (десятки тисяч з них загинули). Порівняно з усіма країнами світу, Україна в роки Другої світової війни зазнала найбільших втрат.
Цього ніколи не можна забувати. Однак не слід забувати і прояву невидимого у всьому світі патріотизму і героїзму наших співвітчизників, котрі разом з братніми народами спромоглися не тільки знищити фашистську навалу на рідній землі, а й звільнити усі європейські народи від проклятого нацизму. Таким проявам патріотизму і героїзму українського народу потрібно пишатися. Прославляти і вшановувати у цей день не тільки полеглих на полі бою, а й тих, хто у післявоєнні роки відбудовував країну, самовіддано займався військово-патріотичним вихованням молоді та почив у мирні роки. Необхідно вшановувати й тих ветеранів і учасників Другої світової війни, котрі й до сьогодні живуть поруч з нами.
Козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» (отаман – генерал-командор Віктор Лях) разом із членами Сумської міської організації ветеранів України (голова – полковник Микола Бондарєв) поклали квіти до пам’ятника тричі Герою Радянського Союзу, маршалу авіації Івану Кожедубу, могил Героїв Радянського Союзу генерал-осавула МГО «Козацтво Запорозьке» Павла Сагайдачного та генерал-майора Василя Батєхи. Ці Герої зробили величезний внесок у розгром нацистської Німеччини. Не забули ветерани і про полковника Олександра Васильковського.
Паралелі між подвигами наших дідів і батьків у роки Другої світової війни та героїзмом учасників війни на сході України ми вбачаємо і сьогодні. То ж квітами (власноруч вирощеними у міському козацькому сквері імені святого праведного Петра Калнишевського) уславили козаки ратну звитягу своїх побратимів чотаря Артура Абрамітова та козака Андрія Реути, які поклали своє життя за відстоювання цілісності України.
На жаль, у цей день мало хто з дорослих і молоді спромігся публічно виявити пам'ять, скорботу й шану до тих, хто самовіддано служив українському народу, життям своїм заплатив за звільнення своєї держави.
Тільки біля трьох десятків владних і громадських діячів м. Суми (серед яких більшість представляли члени Сумської міської організації ветеранів України та Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке») продемонстрували свою громадську активність при вшануванні минулих і сучасних героїв покладанням квітів до могил воїнів антитерористичної операції на сході України, пам’ятника “Мати-Батьківщина”, Меморіалу поховань солдат народного війська польського, Меморіального комплексу пам’яті жертв нацистської окупації “Свіча пам’яті”.
До Меморіального комплексу Вічної слави прийшло близько 100 представників влади, підприємств, установ, громадських організацій. Вони поклали квіти до підніжжя пам’ятнику Альоші та меморіальних плит, на яких висічено імена всіх солдат, партизан та підпільників, які віддали власні життя за перемогу над німецькими окупантами.
Під час поминання загиблих у роки Другої світової війни козаки Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» говорили про виняткову хоробрість і жертовність своїх дідів, батьків і родичів, об’єднаних у грізні козацькі кавалерійські дивізії, які дезорганізовували ворога та наводили на фашистів ще й досі незгладимий страх.
Про це потрібно знати! Цим потрібно пишатися! Героїв – звеличувати й шанувати!
Прес-центр Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».