СВІЧА ПАМ’ЯТІ
02.09.2017 року, у День звільнення міста Суми від фашистських загарбників, козаки, берегині та козачата Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» зібралися біля КУ Сумська ЗОШ І-ІІІ ст. №8.
Тут у повоєнні роки знаходилася школа № 5. На території та в приміщенні тої школи був розташований пересильний табір для військовополонених Червоної Армії та цивільних людей, котрі потерпали від усіляких знущань: принизливих катувань, зневаги, жорстких випробувань холодом і голодом, примусової тяжкої та виснажливої праці. Багато інших страждань і нелюдських випробувань довелося пережити полоненим у фашистському таборі. На калькуляторах смерті нацистські чиновники точно розрахували, який зиск можуть мати від праці кожного в’язня, скільки часу він може прожити і як краще використати його останки.
На території Німеччини та окупованих нею країнах було більше 14 тисяч концтаборів. За визнанням самих нацистів, в’язень, тривалість життя якого в таборі складала менше року, приносив майже півтори тисячі рейхс марок чистого прибутку.
Централізована система фашистських концтаборів призначалася для фізичного знищення цілих народів, в першу чергу слов’янських; тотального знищення євреїв, ромів; нещадної експлуатації в’язнів в якості робочої сили.
За роки Другої Світової війни через табори смерті пройшли 18 мільйонів людей різних національностей: українці, євреї, грузини, азербайджанці, вірмени, роми, росіяни, білоруси, поляки… Безвинно загинули одинадцять мільйонів чоловіків, жінок і дітей (із них сотні тисяч українців).
У роки війни на території міста Суми було три нацистські концтабори, де було знищено тисячі ув’язнених.
Навесні 2008 року активісти громадського об’єднання «Пошуковий загін «Гвардієць» на невеликій ділянці поблизу восьмої школи виявили останки понад 300 людей. Огляд скелетів дозволив встановити, що більшість полонених мали бойові поранення різного ступеня тяжкості. Голови багатьох були розбиті. Найстрашнішим було поховання жінки з двома дітьми.
Згодом під час проведення земляних робіт у травні 2014 біля будинку № 34 в Інститутському провулку виявили ще 35 останків полонених. Їх перепоховали на Аварійному кладовищі в м. Суми.
Тільки вже тепер під осавул Георгій Церетелі (Сумська паланка МГО «Козацтво Запорозьке») не просто виявив бажання, а завзято розпочав роботу з увіковічення пам'яті жертв нацистів.
За фінансової підтримки було виготовлено та встановлено у вересні 2015 року пам’ятний знак на місці розташування концтабору на вулиці Троїцькій. Він являє собою дві брили кварциту вагою 25 і 10 тон, обтягнуті колючим дротом. На них зображені ангели, які символізують душі загиблих. На меморіальній табличці написано: «На території та в приміщенні школи №5 (нині №8) розташовувався пересильний табір для військовополонених з Червоної армії та цивільних осіб. За період окупації міста в 1941-1943 рр. загинули понад 8600 військовополонених і мирних жителів. Вічна пам’ять жертвам Другої світової війни!».
Мешканці обласного центру знали про ці страхіття війни. У день відкриття пам’ятного знаку вони підходили до під осавула Георгія Церетелі й висловлювали йому щирі слова вдячності. Насамперед дякували козаку-грузину за те, що він по-справжньому відчуває біль і скорботу українців із-за втрати своїх рідних, співвітчизників і всіх тих, хто поплатився життям, захищаючи та звільняючи рідний край від коричневої чуми.
На відкриття Меморіального комплексу пам’яті жертв нацистських окупантів «Свіча пам’яті» прийшли представники місцевої влади, духовенства, громадських організацій, установ, щоб ушанувати закатованих, замучених і до смерті виснажених працею й голодом людей.
Кожному ветерану війни, праці та Збройних Сил України козаки вручили пишні червоні троянди.
До слова були запрошені голова Сумської обласної державної адміністрації Микола Клочко; заступник Сумського міського голови Ольга Волошина; голова наглядової ради Приватного акціонерного товариства «Альфасистембуд», співавтор проекту меморіального комплексу, відомий добродійник, меценат, під осавул Георгій Церетелі.
У зв’язку з тим, що у концтаборі знаходилися й були поховані військовополонені та цивільні різних національностей, до мітингу долучилися білоруси, грузини, азербайджанці, євреї, вірмени, роми.
Під час церемонії освячення меморіального комплексу представники духовенства різних народів по-черзі підходили до мікрофону і на своїй мові виголошували короткі молитви за покійних.
Прозвучали пісні у виконанні хору ветеранів.
Мітинг завершився покладанням квітів до Меморіального комплексу пам’яті жертв нацистських окупантів «Свіча пам’яті». У цьому дійстві брали участь і козачата дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського.
Для козаків Сумської паланка МГО «Козацтво Запорозьке» важливо, щоб їхні вихованці бачили та пам’ятали, як український народ разом з іншими народами світу шанує тих, хто протистояв озброєній до зубів фашистській погані у Другій світовій війні.
Прес-центр Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»