Можно бесплатно скачать шаблоны для dle 10.1 у нас на сайте

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

9 квітня 2019 року учні 2-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів м. Суми здійснили екологічну екскурсію до Ботанічного саду Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, метою якої було спостереження за ранньовесняними квітучими рослинами та виявлення їхніх непорушних взаємозалежних зв’язків з чинниками живої та неживої природи.
Екологічну екскурсію очолили козацькі наставники маленьких дослідників природи генерал-командор Віктор Лях і берегиня Ліна Крівшенко, котрі впродовж багатьох років займаються різнобічною підготовкою зростаючої козацької студентської та учнівської молоді на громадських засадах.
Ботанічний сад є об'єктом природно-заповідного фонду області і має статус ботанічного саду місцевого значення. Заснований у 1934-1936 р, згідно з рішенням Сумського облвикон¬кому від 27.09.1973 року. Розташований на схилах долини річки Стрілка. Він займає під¬вищену, добре дреновану територію площею 4,76 га. В ньому зро¬стає понад 500 видів рослин. З них лише третина – представники місцевої флори, а близько 100 видів належать до рідкісних або зникаючих. Колекційні фонди розміщені на ділянках дендрарію, у відділах квітково-декоратив¬них рослин, методики біології, лікарських рослин, сільськогосподар¬ських рослин. Вони репрезентують флору різних регіонів світу.

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

Ботанічний сад відіграє важливу роль у збереженні та відтворенні видової, передусім раритетної рослинності та в реалізації завдань екологічного й природоохоронного виховання учнівської молоді та дорослого населення. У живій колекції рослин Ботанічного саду Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка представлені типові й раритетні види місцевої флори та інших регіонів України. Тут можна побачити рослини пустель, степів, луків, хвойних, листяних і мішаних лісів, гірські види Карпат, Криму, Кавказу, представників флор Європи, Азії, Північної Америки, вихідців родом із Китаю, Японії та інших.

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

В живій колекції Ботанічного саду багато видів рослин із чудовими декоративними властивостями. У періоди цвітіння ці рослини та їх композиції викликають велике захоплення, зачаровують розмаїттям яскравих барв і форм, що в значній мірі сприяє пробудженню бажання споглядати, цінувати, вдивлятися й бачити, досліджувати, описувати та зберігати красу рідної природи, що як ніщо інше впливає на формування екологічної культури та естетичне сприйняття довершеності й витонченості природного довкілля.

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

Тож, Ботанічний сад Сумського державного університету імені А.С. Макаренка можна успішно використовувати з навчальною метою загальноосвітніми, спеціалізованими і дошкільними закладами м. Суми та області.
Так, наприклад, на території ботанічного саду є можливість ознайомити учнів з видами-домінантами різних деревних та трав’яних ярусів, характерних для Полісся та Лісостепу України, а також з лікарськими, декоративними типовими та рідкісними рослинами, багато з яких занесені до Червоної книги України.

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

Серед цікавих (для учнів козацького класу) питань, що досліджуються в ботанічному саду – з’ясування впливу мік¬роелементів і біологічно активних речовин на ріст і розвиток рос¬лин, розширення асортименту деревно-чагарникових і трав'яних видів, які використовуються у зеленому будівництві, розробка питань охорони природи тощо. Подібними питаннями займаються й учні дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського у міському козацькому сквері, дитячому козацькому лісі та козацькому міні-сквері, що вирощуються та доглядаються виключно козаками та козачатами.
Отже, для учнів 2-В козацького класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів м. Суми Ботанічний сад Сумського державного університету імені А.С. Макаренка є затребуваним задля набуття, закріплення, розширення необхідних знань, вдосконалення досвіду з дослідження міської та дикої природи, її збереження і примноження.
Як завжди, для козачат екскурсію по Ботанічному саду проводить його директор – Сергій Будник. Мудрий педагог і знавець природи веде екскурсію не нав’язливо, уважно стежачи за дітьми.

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

Увагу козачат привернув пишний Чемерник червонуватий, Сергій Анатолійович одразу розпочинає розповідь про нього: «ви дивитеся на зимову квітку – чи не єдину з первоцвітів України, що зацвітає посеред зими. Недаремно її називають «морозник». Узимку чи ранньої весни над поверхнею снігу або ґрунту підіймаються квітконоси із кількома великими квітками. Їм не шкодять морози, оскільки у рослинному соку велика концентрація цукру, що створює ефект антифризу. Листя у Чемерника червонуватого з’являється лише на початку чи наприкінці квітня. Ця декоративна квітка дуже отруйна. При споживанні викликає чемер (божевілля), запаморочення, дзвін у вухах, спрагу, блювання, пронос, сповільнення пульсу, втрату свідомості та зупинку серця. У 585 році до нашої ери за його допомогою було вирішено хід Першої священної війни, яка тривала 10 років між грецькими містами Дельфами та Кірою. Дельфійці отруїли Кірійський водогін за допомогою Чемерника, що спричинило діарею у населення м. Кіри й сильне виснаження у оборонців, які у результаті такого отруєння без бою здали місто завойовникам».
Цікавими для малих дослідників природи були розповіді Сергія Будника про Чемерник чорний (що має білі квітки, але до сьогодні ще не цвіте), Проліску сибірську, Проліску Міщенка, Гусячу цибульку, Ряст Галлєра (фіолетовий, насіння якого розносять мурашки), Крокус сітчатий (з приймачок маточок квітів якого заготовляють шафран і продають за ціною: 1 кг шафрану = 1 кг золота), Підсніжник білосніжний (про який розповідається у казці «12 місяців»), а також про Адоніс (горицвіт) весняний, Гіоцинтик блідий, Білоцвіт весняний, Ряст Маршала жовтого кольору. Чотири останні квітки занесені до Червоної книги України.

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

Під час спостережень за рястом, козачата переконалися, що джміль, збираючи з нього нектар, прокушує дірочку у шпорці квітки, а дика бджола не прокушує її, бо має досить довший хоботок, аніж у джмеля, а тому спроможна збирати нектар не залишаючи видимого сліду.

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

На більшості з вище зазначених весняних квіток козачата вели цікаві й корисні для себе спостереження за комахами, що збирають нектар і водночас запилюють.

СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ
СТЕЖКАМИ БОТАНІЧНОГО САДУ

У результаті двогодинної екологічної екскурсії стежками Ботанічного саду, козачата змогли самостійно дослідити кілька цікавих взаємовигідних зв’язків тварин з рослинами, усвідомити їх значущість у життєдіяльності цілісного природного угрупування та зробити відповідні висновки.

Матеріал надав генерал-командор Віктор Лях, отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».
Категория: Периодика ↓ Опубликовал psi01morpex, 6-05-2019, 01:44 | Комментировать (0) | Печать

Добавление комментария

Фордевинд, fordevind, fordevind.com.ua, статьи, страна, родина, отчизна, сайт целеустремленных людей, фордевинд сумы, Вовк Андрей Васильевич, Вовк Андрей, Морпех
загрузка...