СУМИ: ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ НЕВИННОУБІЄННИХ
7 лютого 2021 року козаки та берегині Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку на чолі з генерал-командором Віктором Ляхом і козацьким полковником Андрієм Губіним зібралися у кафедральному Спасо-Преображенському соборі для вшановування пам’яті священномученика Володимира (Богоявленського), митрополита Київського і Галицького та всіх Святих Новомучеників і Сповідників, що постраждали за віру православну під час антирелігійних гонінь та жорских переслідувань У ХХ столітті.
З 1917 по 1941рр. в Україні панував войовничий атеїзм в результаті якого були розстріляні, померли у таборах, засланнях чи пропали безвісті сотні тисяч церковнослужителів. Тільки в 1937 році було заарештовано 136000 священиків і дияконів, розстріляно 85000. Біля 2000 з них прославлені в лику святих.
Не оминуло це лихо і Сумщину. У м. Суми і Сумському повіті у роки антирелігійних репресій було розстріляно 40 священиків, ієромонахів, дияконів і мирян.
5 червня 1919 року був розстріляний більшовиками ігумен Свято-Троїцького Охтирського монастиря архімандрит Аристарх (Сітало), який буде прославлений в лик святих у 2021 році.
Загалом у Сумській області за свої релігійні і політичні переконання стратили 389 мешканців, постраждало близько 20 тисяч громадян, серед яких було і багато козаків. Останніх виселяли в Приморський край Далекого сходу.
За всіх їх козаки та берегині молилися на Божественній літургії в День пам’яті Святих Новомучеників і Сповідників ХХ століття. Адже вони постраждали лише за віру, свої переконання, любов до Бога та рідної землі.
Після проповіді, яку виголосив протоієрей Георгій Тарабан, делегація козаків рушила до пам’ятника жертвам комуністичного режиму, відкриття якого було здійснено 17 травня 2015 року.
На імпровізованому мітингу-реквіємі перед козаками і мешканцями м. Суми, що зібралися виступив генерал-командор Віктор Лях. У своїй промові він навів приклади репресивних дій більшовицької влади до священиків, віруючих, середняків і козаків у часи релігійних гонінь і примусової колективізації.
Представники козацьких громад поклали червоні троянди до пам'ятника, встановленого на честь невинноубієнних і постраждалих під час насильницького впровадження комуністичної ідеології.
Слід зазначити, що у відкритті цього монументу активну участь брали козаки, берегині та джури Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» та її структурний підрозділ-дитяча козацька чота імені святого праведного Петра Калнишевського. Козачата цієї чоти стояли у почесній варті, декламували патріотичні гасла, запалювали та розставляли лампади, прикрашали квітами пам’ятник.
З часу відкриття пам’ятника і до сьогодні представники Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» та Сумського окремого Спасо-Преображенського козацького полку постійно приймають участь у вшануванні жертв політичних репресій.
Прес-центр Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».