МАНДРІВНИК КОЗАЦЬКОГО РОДУ
12 квітня 2023 року, на Чернігівщині, мальовничому місті Ніжин, в рамках святкування 250-річчя славетного земляка мореплавця - кругосвітника Юрія Лисянського, в приміщенні Музею рідкісної книги Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя відбулося нагородження переможців творчого конкурсу «Мандрівник козацького роду».
У Чернігівській області це єдиний Музей книги, який на професійному рівні комплектує колекції унікальних старовинних видань ХУІ – початку ХХ ст., веде роботу по їх дослідженню, збереженню та реставрації.
Музей було створено 1985 року з ініціативи тодішнього ректора Ніжинського державного педінституту Ф.С. Арвата та директора бібліотеки Н.О. Ленченко на базі унікальних книжкових зібрань університетської бібліотеки – однієї з найдавніших наукових книгозбірень України.
Від 1986 року музей носить ім'я одного з учасників його створення Григорія Петровича Васильківського (1905-1986).
Початок формування книжкових зібрань Ніжинського університету сягає початку XIX ст. і тісно пов'язаний з іменами засновників Ніжинської Гімназії Вищих Наук братів Олександра та Іллі Безбородьків.
З нагоди відкриття в Ніжині у 1820 році навчального закладу, нащадок родини Безбородьків, відомий меценат та його почесний попечитель граф О.Г. Кушелєв-Безбородько подарував Гімназії перші 2500 томів книг російської та європейської літератури ХVІІІ - початку ХІХ ст. з родинної бібліотеки.
Згодом фонди поповнювали нові надходження від різноманітних благодійників, спеціальна література, навчальні посібники, передплатні та періодичні видання.
У двох невеликих залах Музею представлено понад 3500 експонатів, кожен з яких має свою цікаву історію.
Бібліотека університету є чи не єдиним в Україні власником повного комплекту (2 томи, атлас з малюнками та кресленнями) видання книги «Подорож навколо світу» Юрія Лисянського, який у 1803-1806 рр. разом з І. Крузенштерном здійснив першу в історії Російської імперії кругосвітню подорож на кораблях «Нева» та «Надія». У 1825 році Юрій Лисянський особисто подарував цей комплект до бібліотеки Ліцею.
Цьогоріч, конкурс відвідала делегація військових морякв на чолі з начальником Інституту Військово-морських сил Національного університету «Одеська морська академія» капітаном І рангу Максимом Кіріакіді.
До участі запрошувалися не лише діти і підлітки, а й навіть дорослі. Варто зазначити, що декілька робіт прибули з інших регіонів України.
У ході заходу міський голова Олександр Кодола привітав усіх присутніх, оглянув роботи переможців та висловив свою вдячність за внесок усіх учасників у популяризацію історії славного міста Ніжин.
32 переможці отримали з рук міського голови, секретаря Ніжинської міської ради Юрія Хоменка, заступника міського голови Сергія Смаги, ректора Університету Олександра Самойленка та почесних гостей з Одеси дипломи та пам’ятні сувеніри.
Сподіваюся, що свято вдалося і закарбується в пам’яті дітлахів Ніжина завдяки небайдужим «отцям» міста, історикам, письменникам, пошуковцям і просто цінителей історії рідного краю.
Дякую всім, хто організував свято і подарував миттєвості мирного життя.