БОРІТЕСЯ – ПОБОРИТЕ…
18 грудня 2024 року літературний десант Київського військово – історичного товариства (КВІТ) та Асоціації Військово-морських сил України прибув до м. Корсунь-Шевченківський, Черкаської області з метою проведення історико - географічної експедиції «Україна – морська держава».
Друга наша локація заповідника – Мілітарний музей, де Тетяна Юріївна, вже на правах газдині розповідала гостям про історію рідного краю.
З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну значно актуалізувалась необхідність вироблення нових підходів щодо показу історичних подій в музеях України.
Враховуючи потребу у створенні музейного наративу, який би сприяв поширенню знань з історії України у загальноісторичному контексті, формуванню історичної пам’яті та спільних цінностей українського суспільства, а також національно-патріотичному вихованню, науково-методична рада заповідника прийняла рішення про реорганізацію музею історії Корсунь-Шевченківської битви в мілітарний музей.
Метою експозиції музею є відображення воєнної історії України з 1914 року до сьогодення у контексті глобальних збройних конфліктів і боротьби за незалежну українську державу.
Теоретичну основу експозиції складають новітні дослідження з історії України та музеєзнавства, предметну-фондові колекції заповідника та артефакти з тимчасових надходжень, яким притаманні властивості інформативності та репрезентативності.
У першій залі розкриваються дві теми «І світова війна в українському вимірі» та «Збройна боротьба під час Української революції 1917–1921 років і визвольних змагань 1920–1930-х років за утворення та збереження незалежної української держави». Серед основних експонатів – документи, світлини, зброя.
Наступні чотири зали експозиції присвячені історії ІІ світової війни в українському вимірі.
Музейними засобами висвітлені окремі аспекти Корсунь-Шевченківської наступальної операції (1944), зокрема, військова доцільність, політичне та військове значення операції для воюючих сторін. Значна увага приділена показу національного руху опору. Окремі експозиційні комплекси репрезентуватимуть такі важливі теми як «Мобілізація місцевого населення до Червоної армії та долі новобранців», «Повсякденне життя цивільного населення під час війни».
Частина шостого залу присвячена розкриттю двох тем як: «Революція Гідності як переломний момент на шляху до становлення України як демократичної держави» та «Корсунщина у часи Революції Гідності». Їх основу складають артефакти, що експонувались на виставці «Україна – понад усе!».
У наступних експозиційних залах репрезентовані події вже сучасної російсько-української війни.
Через показ участі у війні уродженців і жителів колишнього Корсунь-Шевченківського району розкрити історичні, військові та гуманітарні аспекти війни, в якій Україна відстоює свою територіальну цілісність, державний суверенітет та європейське майбутнє. Предметну основу цього розділу експозиції складають особисті речі, світлини, документи, спорядження, обмундирування українських воїнів та залишки зброї.
Останній зал експозиції – Пантеон Слави корсунців, котрі загинули на російсько-українській війні, захищаючи суверенітет, територіальну цілісність та європейське майбутнє України.
Доторкнувшись до сучасної буремної історії краю, історики – пошуковці додали до експозиції і свій експонат – прапор Військово-морських сил Збройних сил України.
І наш екскурс йде далі…