КОЗАЦЬКЕ ВОДОХРЕЩА
Свято Водохреща, що відзначається 19 січня, має також іншу назву — Богоявлення. На відміну від багатьох свят, що поєднали традиції народні та церковні, це суто християнське свято, воно прийшло до нас із запровадженням Християнства.
Коли Ісусу Христу виповнилося тридцять років, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя на річці Йордан. Християнські перекази оповідають, що коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися, і в цю саму мить на плече його опустився голуб - Святий Дух. Звідси і пішла традиція хрещення у воді.
У народі цей день традиційно широко святкується і є заключним в ряду новорічних свят.
17 січня 2015 року, в колисці українського козацтва, напередотні Водохреща, додержуючись стародавніх традицій Запорозькой Січі, сучасні козаки провели Велику Раду Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» та обрали кошового отамана і старшину.
Козацькі ради в Україні почали збиратися ще з кінця 15 століття, з часу виникнення і формування українського козацтва, коли учасники окремих козацьких ватаг, що об'єднувалися для походів та експедицій, радилися з приводу військово-господарських питань.
На Запорозькій Січі козацькі ради вважалися найвищим органом влади. Під час народних повстань проти феодального і національного гніту козацькі ради набували загальноукраїнського значення.
Напередодні старшина скликала свою Раду, яка заздалегідь готувала для козацької ради рішення.
Із скасуванням решток автономії України в 60-80-х роках 18 століття та ліквідацією Запорізької Січі у 1775 році козацькі ради перестали скликатися.
Благословив сучасних козаків архієпископ Запорозький і Мелітопольський Київського патріархату Фотій.
Кошовим отаманом Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» обрали Костянтина Рижова.
Обрали козаки також кошовим суддею Олександра Лазутина та кошовим скарбничим Анатолія Суницю. Старійшини же обрали собі голову - Олександра Горшкова. Новообрану старшину благословив військовий духовник протоієрей Василь.
У свято Водохрещя Запорізька школа козацького бойового мистецтва «Спас» провела низку заходів. За традицією тренери, старші учні та козаки Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» в 00.00 годин 19 січня на острові Хортиця окунулись в священні води Дніпра-Славути. А в день, на центральному пляжі м. Запоріжжя, учні школи «Спас» прийняли участь в міському заході «Запорозький Иордан».
Після обряду молебна і освячення вод, який провів Архієпископ Запорізький і Мелітопольський Лука та закликав Дух Святий на запорізькій край, юні спасівці скупалися в Дніпрі.
Пострілом із козацької гармати школа «Спас» запросила усіх бажаючих прийняти участь в боях «Лава на Лаву».
З початку в бій вступили наймолодші вихованці, після них до лави долучилися підлітки, а останніми вже вступили в бій дорослі козаки.
Всім бажаючим зігрітися роздали чай, прямо на березі Дніпра.
Вже наступного дня після Водохреща вшановується Іоанн Хреститель (Іван Предтеча). З цього часу вже переходять до звичайного трудового ритму.
В цей день люди казали: «Прийшов Предтеча і забрав свята на плечі».
Матеріал підготував гвардії п/полковник запасу А. В. Вовк.