РАДУЙСЯ ЗЕМЛЕ, СИН БОЖИЙ НАРОДИВСЯ
Дітям України повезло. Вони відзначають Новий рік двічі: 1 січня за новим, григоріанським календарем, і через два тижні – за старим, юліанським стилем. 14 січня – день пам’яті св. Василя Великого, котрий народився близько 330 року у родині багатих благочестивих батьків. Все свідоме життя він проповідував вчення Ісуса Христа і користувався великою повагою серед віруючих. Українці настільки шанують чесноти святого, що увічнили його ім’я в щедрівці: «А що другий празник – святого Василя! Радуйся, ой радуйся, земле, син Божий народився!».
Напередодні Старого Нового року, українці справляють Щедрий Вечір – веселе українське свято з обрядами, забавами та скоромною їжею: багатою кутею, ковбасами, пирогами, варениками тощо. А ще випікають два спеціальні хліби «Маланка» і «Василь». Зазвичай за вечерею батько питав, сховавшись за великою мискою з пирогами: – Чи бачите ви мене, діти? У відповідь потрібно сказати: – Не бачимо Вас, батьку! – То дай, Боже, щоб і на той рік не бачили! Цей ритуал символізував собою замовляння на гарний врожай.
У вечір під старий Новий рік молодіжні ватаги ходили вулицями й щедрували. У такому гурті зазвичай були перевдягнений у дівчину нежонатий хлопець (Маланка) і парубок Василь, а також Дід, Баба, Циган і Циганка з дітьми; Коза, Кіт, Чорт, Орач з чепігами (плугом) та ін.
Щедрування – стійкий і гарний народний звичай. Усі щедрівки наповнені оптимістичним змістом. В них йдеться про щастя, здоров’я, добро, багатство … Висловлюються побажання родинного щастя та успіхів кожному члену сім’ї. У багатьох сучасних щедрівках вітаються Василі, Василенки, Васильки, Василівни, Васильовичі…
Щедрий вечір для козачат КУ ССШ І-ІІІ ст. № 25 м. Суми є завершальним серед проведених Новорічних і Різдвяних свят. Тож природно, що маленькі козаки захотіли якось продовжити ці свята, по-особливому привітати мешканців обласного центру та побажати їм всіляких благ і гараздів у 2017 році. Спочатку вони поспішили підняти настрій працівникам ТОВ «Сумська Паляниця», швейного цеху Будинку моделей «Петро Сорока», перукарні, Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 25, рекламної агенції «Хорошие люди», Соціального телебачення, маркету «Сам», магазину «Гарячий хліб» – тих підприємств, установ й організацій, які заздалегідь запросили козачат до себе в гості.
А скількох перехожих на вулицях і площах привітали малі козаки! Люди були радісно здивовані самим виглядом щедрувальників ряжених за народними традиціями. Рухливий і гомінкий вертеп налічував 40 чоловік: 10 дорослих і 30 малих козачат. Роль Кози виконувала Поліна Чередниченко, Діда Козовода – Денис Рева, козаків – Дмитро Дьяченко та Ілля Засєка, Маланки – Владислав Лахін і Максим Зарко, Василя – Андрій Агафонов, Звіздарів – Анатолій Шарубін та Андрій Чередніченко, Збирача дарунків – Артем Куєвда, Дівчинку з минулого – Софія Прокопенко, циганок – Яна Тимошенко, Рита Осадча, Ірина Лойко, Чорта – Юлія Дяченко, лікаря – Ліна Крівшенко, Колобка – Назар Зімін, Синички – Лєра Лойко, Півня – Назар Матвієнко, Ведмедя – Ігор Парфило. Про кожного з них можна говорити багато. Головне в тому, що вони довго тренувалися, опановуючи навичками вокально-хорового співу, декламування й артистичних манер.
У своїх щедрівках козачата бажали всіляких гараздів не тільки господарям, працівникам, родинам, миру і щастя нашій Україні.
А вже під час розігрування вертепного дійства козачата не просто відтворювали сценарій, а захоплено імпровізували. Знаходили добрі, теплі, а за потреби і дотепні слова тим людям, котрі підходили та жартували з ними.
Слід відзначити, що подібні обрядові дійства викликають у виконавців і глядачів незгладимі враження, сприяють вихованню любові до українських народних традицій.
Виходячи з магазину, старенький дідусь звернувся до жінок: «Чого ви тут стоїте? Мерщій заходьте! Можливо встигнете почути, як гарно щедрують козачата. У кілька голосів співають. Так, немов соловейки щебечуть».
Ці святкові дійства відбулися за сприяння Лідії Голуб (директора КУ ССШ № 25), Олега Олефіренка (директора «ФОП Олефіренко»), генерал-полковника Віктора Ляха (отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»), Олександра Ванюшенка (учителя предмету «Захист Вітчизни»), Людмили Стародимової (учителя музичного мистецтва).
Прес-центр Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке».