ДЕВ’ЯТЬ СИЛ
У Запоріжжі відбувся третій літературний фестиваль «Книжкова толока». У заході взяли участь біля 200 авторів та видавництв з різних куточків України, які протягом трьох днів у виставковому центрі «Козак Палац» проводили виставки, дискусії, презентації видань.
Фестиваль об’єднає навколо себе видавців, літературних критиків, письменників та науковців не тільки з України, а й з-за кордону. У рамках фестивалю всі відвідувачі мали можливість придбати книги улюблених письменників, ознайомитися з літературними новинками, відвідати майстер-класи. Також, вперше на книжковій толоці діяв майданчик робототехніки.
ПРЕДІСТОРІЯ
У 2014 році після Майдану та початку воєнних дій на Сході України зібралися активісти Запоріжжя і створили «Асамблею діячів культури». Вони були націлені на те, що регіон потрібно захищати і небезпека утворення окремої республіки на Запоріжжі була дуже реальною. Поширювалися різні агітки, були спроби проведення проросійських мітингів.
Запоріжжя – регіон, де влада звертала мало уваги на культуру. Він власне й позиціонується в Україні як промислова область. Саме тому виникла ідея зробити місто культурнішим, бо культурною та освіченою людиною важче маніпулювати, і на це був запит в інтелігенції. Сам проект був волонтерським, активісти знаходили меценатів або грантерів.
Перша Книжкова Толока – це грантовий проект, який підтримало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). У 2016 було вже більше грантерів: USAID, GIZ – програма від Федерального уряду Німеччини. Також один приватний меценат – банк, який прийшов і запропонував свою допомогу сам.
Лейтмотив Запорізької книжкової толоки – 2017 – «Поміж рядків». Фестиваль запропонував своїм відвідувачам подивитися на ситуації, події, окремі речі та людей не поверхово, а спробувати розгледіти і зрозуміти їх справжню сутність. Бо часто відповіді на нібито звичні питання приховані від поверхового сприйняття, бо існують різні причини, контексти і підтексти – у мистецтві, культурі, сучасних суспільно-політичних процесах і звичайному житті кожного і кожної з нас. Тож фокус цьогорічної книжкової толоки був спрямований на теми, «які залишаються не до кінця розкритими, а подекуди, можливо, й замовчуваними».
Під час фестивалю працювала і дитяча зона «Книголісся», де, крім знайомства з дитячою літературою, малюки мали змогу відвідати з аніматорами майстер-класи та вікторини.
Під час «Книжкової толоки» було визначено 120 кращих книг. У рамках фестивалю серед численних заходів також відбулася презентація видань Президента Всеукраїнської федерації «Спас», кандидата наук, культуролога Олександра Притули «Дев’ять сил» та «СПАС – звичай козацьких родів».
На презентації охоче виступали колеги та із задоволенням розповідали про результати використання методик оздоровлення, які запропонував Олександр Притула, десятки років віддавший розвитку фізичної культури, бойового мистецтва "Спас", виховавши багато чемпіонів та здорових молодих людей. В залі було багато охочих спробувати поради, описаних в книзі, учасники презентації задавали багато питань, були небайдужі до заходу.
Також виступив Валентин Терлецький - козак та головний режисер багатьох документально-публіцистичних фільмів під загальною назвою "Козацька звитяга".
Керівник видавництва пан Систеров подякували за подальший розвиток теми здоров’я нації без хімічних медикаментів та закликав всіх долучитися до апробації методик, що є традиційними для стародавнього козацького середовища наших пращурів.
Дуже добре, що пану Олександру вдалося правильно систематизувати знання, додати багато зі свого досвіду та створити систему використання, яка вже сьогодні приносить користь тим, хто займається своїм тілом та духом.
Голова Координаційної ради з питань козацтва при Запорізькій ОДА Костянтин Рижов теж сказав теплі добрі слова, згадав як починався тренувальний процес, з якими проблемами стикалися спасівці та підтримав бажання Автора й надалі розвивати не тільки методики боротьби, а перейти до формування концепції національної бойової культури.
Олександру Притулі було вручено медаль від Святійшого Патріарха Філарета "За жертовність і любов до України", якими була нагороджена група учасників АТО, волонтерської , наукової та виховної діяльності з Запоріжжя на свята Покрови Пресвятої Богородиці, а також подаровано книгу "Вогняні роси" про новітню військово-політичну історію Запорозького козацтва, де є правдиві і добрі слова й про особистий внесок у боротьбу з окупантами та ворогами Олесандра Притули та усієї федерації.
«Книжкова толока» поступово перетворює Запоріжжя на центр культурних подій у літературному середовищі. Головна літературна подія Південного Сходу України залучає видавців, письменників, митців, культурних менеджерів з усієї країни, єднає тисячі людей, яким потрібна українська книга й цікава сучасна культура.
Матеріал надав Голова Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, член Національної спілки журналістів України, головний редактор альманаху "Українське патріотичне козацтво" Дмитро Сухінін (Гора).
Корекція - А.В. Вовк – член Національної спілки журналістів України.