ЧОРНІ БЕРЕТИ – 24 ОСІНЬ
Історія української морської піхоти бере початок ще з 1918 року, коли 23 травня 1918 року гетьман Скоропадський видав указ по Морському відомству «Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби». Першим комендантом Першого полку Морської піхоти став майор Іларіон Ісаєвич.
Наступного року Симон Петлюра видав наказ про заснування Морського полку. У березні полк був реорганізований у 1 Гуцульський полк морської піхоти Дієвої армії УНР. Частини морської піхоти УНР брали участь у Першому і Другому зимових походах армії УНР.
1993 рік, після створення Військово-морських Сил України, в Севастополі був сформований 1-й Окремий батальйон Морської піхоти.
1 вересня 1993 року в містечку Феодосія 13 (Кизилташ) був сформований 41 Окремий батальйон Морської піхоти (один з командирів - 1996 – 1997рр – Герой України, трагічно загинувший 29.05.2014 року, захищаючи Україну від російської навали генерал – майор Кульчицький Сергій Петрович).
20 вересня, згідно з директивою начальника Генерального штабу ЗС України, було сформовано управління 4 Окремої бригади Морської піхоти ВМС України.
Першим командиром бригади було призначено підполковника Волошина Володимира Андрійовича, котрий на сьогоднішній день очолює Всеукраїнське громадське об’єднання «Союз морських піхотинців України».
На початку травня 1995 року, на честь 50 річниці Великої перемоги бригаді було вручено Бойового прапору.
Восени 1996 року було створено Батальйон бойового забезпечення вже 1 Окремої бригади морської піхоти Національної гвардії України.
Новий 501-й окремий батальйон морської піхоти створений 26 грудня 2013 року шляхом реформування 501-го окремого механізованого батальйону військ берегової оборони ВМС України, що дислокувався в Керчі.
Після захоплення Криму Росією, у березні 2014 року, «чорні берети», котрі залишилися вірними військовій присязі та клятві морського піхотинця, були передислоковані спочатку до Києва, потім до Миколаєва і Одеси.
У стислі терміни на нових місцях морські піхотинці відновили свої бойові можливості. Було сформовано повноцінну бригаду морської піхоти в Миколаєві та окремий батальйон морської піхоти під Одесою.
З метою відродження та розвитку національних військових традицій, враховуючи важливу роль Морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил України у забезпеченні обороноздатності держави і відповідно до статті 112 Конституції України, Указом в.о. Президента України № 352/2014 від 31 березня 2014 року в Україні встановлено нове професійне військове свято — День морської піхоти, яке щорічно відзначається 16 листопада.
З 2014 року морська піхота несе службу в зоні проведення АТО. Морські піхотинці гідно виконують складні бойові завдання і завжди сміливо та рішуче підтверджують гасло – "Вірний завжди!". Та нажаль, в різних куточках нашої держави з’являються пам’ятники лицарям трьох стихій, що поклали свої голови за мир і спокій в Україні.
Сьогодні морська піхота має оновлений склад та звитяжно захищає терени рідної України: 36 окрема бригада морської піхоти, 1 окремий Феодосійський батальйон морської піхоти імені Костянтина Ольшанського, 501, 503 та 137 окремі батальйони морської піхоти.
Саме з ритуалу увічнення пам’яті по загиблих воїнах розпочалися урочистості на честь 24 річниці утворення Морської піхоти України.
Ветерани морської піхоти взяли участь у відкритті меморіальної дошки загиблому в зоні АТО морському піхотинцю Олександру Бойку. Пам'ятний знак встановили на фасаді столичної гімназії № 39 – у закладі, де навчався полеглий герой.
Хвилиною мовчання вшанували пам'ять воїна, котрий загинув під час бойового зіткнення з ворожою диверсійно-розвідувальною групою у листопаді 2016 року. Олександр нагороджений орденом “За мужність ІІІ ступеню” посмертно.
На заході були присутні рідні загиблого, військовослужбовці 36 окремої бригади морської піхоти, представники духовенства, Київської міської Ради та прикордонники 10 окремого загону оперативного реагування Державної прикордонної служби України, в якому Олександр проходив службу за мобілізацією у 2014 році.
“Олександр не просто заслужив право носити берет морського піхотинця, він його здобув у бою!”, - наголосив у своєму виступі Володимир Волошин.
Після полудня, в Парку Слави, за багаторічною традицією, представники Військово-Морських сил ЗС України, ветерани АТО та члени їх родин вшанували загиблих морських піхотинців під час проведення антитерористичної операції на Сході України. Присутні поклали вінки та квіти до Вічного вогню монументу Невідомому солдату.
А вже ввечері, в Центральному будинку офіцерів, пройшли урочисті збори та святковий концерт на честь Лицарів України, що боронять її терени на землі, на морі та в повітрі.
«Шановні ветерани морської піхоти, шановні матроси, сержанти, старшини, прапорщики, офіцери! Від Спілки морських піхотинців України поздоровляємо Вас з професійним святом - Днем Морської піхоти України! Здоров'я Всім, сімейного благополуччя, нових перемог! Хай Вас оберігає наша Покрова! Хай Вам щастить! Слава Морській піхоті!», - наголосил полковник Волошин.
Теплі слова вдячності та нагороди воїнам за звитягу та відданість.
А на завершення музичні привіти та поздоровлення «чорним беретам».
Приймали поздоровлення морські піхотинці і на Сумщині.
Ветеранів гостинно прийняв більярдний клуб «Піраміда», пригостивши тільки фірмовими стравами. В цей вечір слова вдячності та поздоровлення на честь Свята пролунали не тільки від колег – підводників, а й від Отамана Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке» Віктора Ляха, військового моряка в минулому.
Відповідно до наказу Спілки Морських піхотинців України № 16/11/2017 від 16 листопада 2017 року «Про нагородження відзнаками СМПУ» за сумлінну та бездоганну службу, мужність та стійкість проявлену при виконанні бойових завдань в зоні АТО, особистий внесок в становлення морської піхоти України, об’єднання морських піхотинців, за особисті заслуги перед морською піхотою, а також з нагоди Дня морської піхоти України було відзначено членів ГО «Сумське морське зібрання»:
Орденом СМПУ «За Службу» старшого сержанта Щербака Миколу Васильовича № 205
Відзнакою СМПУ - Хрестом «За Заслуги» капітана Пашковського Володимира Сергійовича № 157.
Подякою СМПУ:
капітана 2 рангу Галишевського Анатолія Володимировича;
мічмана Привалова Олександра Борисовича.
А від себе додам: «Дорогі бойові побратими! Бажаю Вам нових перемог в ім’я миру на нашій рідній землі, благополуччя і реалізації всіх планів»! Ветеранам міцного здоров’я!
СЛАВА УКРАЇНСЬКІЙ МОРСЬКОЙ ПІХОТІ!!!
Матеріал підготував А.В. Вовк – член Національної спілки журналістів України гвардії п/полковник запасу.
P.S.
В цьому матеріалі не вистачає двох фото. Олександр Привалов не прийшов на свято. Дружина опинилася в лікарні. Анатолію Галишевському планувалося вручити 19 листопада, але ввечері 18, під час відвідування крамнички, раптово зупинилося серце Ветерана, не дочекавшись прибуття карети швидкої. Таке життя…непередбачуване і швидкоплинне…