КОЗАЦЬКЕ ПРИВІТАННЯ ДО ЮВІЛЕЮ
25 травня 2018 року у Театрі юного глядача козачата двох структурних дитячих підрозділів Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» відкрили святкові урочистості, приурочені 100-й річниці з Дня створення прикордонного відомства України.
До цієї дати козачата відповідально готувалися: вивчали історію прикордонної служби України; складали сценарій свого виступу перед ветеранами-прикордонниками; підбирали потрібні слова і теми для спілкування з воїнами, котрі сьогодні стоять на чатах Вітчизни; проводили репетиції.
У ході сумлінної підготовки вони довідалися, що 100 років тому, у буремні революційні часи в березні 1918 року, Українська Народна Республіка сформувала першу новітню прикордонну службу незалежної України.
Нова служба стала одним з атрибутів відродженної української державності. З початку свого створення служба була кинута у вир кривавої боротьби за утримання незалежності.
Козачатам було приємно дізнатися про те, що в окресленні рубежів нашої країни визначну роль відіграло козацтво. Так, наприкінці квітня 1918 року слов’янська група козаків Запорізької дивизії Армії УНР під командуванням полковника Володимира Сікевича, звільнивши велику частину Донбасу, вийшла на міжнародно-визнаний кордон з Росією, тодішнім Доном.

На кордоні українських земель і війська Донського, козаки виставили дві гармати та встановили щоглу з прапором УНР. Опісля принесли два високі стовпи, пофарбували їх жовто-блакитними фарбами, на кожному з них намалювали тризуб, а під ним написали «Українська народна республіка». За козацьким звичаєм священик відслужив молебень, окропив святою водою прапор і стовпи. Коли козаки підняли стовпи й закопали їх в землю, заграла музика, зазвучав гімн України й прогримів гарматний залп. Козаки ж могуче вигукнули: «Слава!», «Слава!», «Сла-ва-а-а-а!». Так народжувалася наша українська прикордонна служба, а українці чітко продемонстрували світові своє прагнення бути незалежними.
Саме цю історичну подію, що припадає на 30 квітня, сучасні прикордонники справедливо вирішили вважати точкою свого відліку. Здобувши важливу перемогу для своєї держави, українські прикордонники засвідчили, що вони стали дієвим боєздатним воєнізованим формуванням Української Народної Республіки, яке готове виконувати свою основну функцію – захищати державний кордон України. Тому й на сьогодні символічність цієї дати є безсумнівною і важливою для всієї України.
Їх хорові римовані слова лунали злагоджено, осмислено й чітко, викликаючи приємні враження у сучасних прикордонників. Дуже доречними були й хорові дитячі слова: «Бережете ви кордони рідної землі, щоб пісні лунали наші в місті і селі. Хай же вас оберігають Ангели Творця. Хай по Україні лине пісня ця». Після таких висловлювань й пісня «За славу і за волю» у виконанні хору козачат сприймалася по іншому.
Під час зустрічі ветерани вшанували хвилиною мовчання пам'ять про тих прикордонників, хто загинув під час виконання службових обов’язків.
Святкова програма заходу була насичена творчими виступами дитячих колективів, аматорів народного мистецтва. Немало гарних і приємних слів маленьких козачат прозвучало на адресу захисників українського кордону. Їх хорові римовані слова лунали злагоджено, осмислено й чітко, викликаючи приємні враження у сучасних прикордонників. Дуже доречними були й хорові дитячі слова: «Бережете ви кордони рідної землі, щоб пісні лунали наші в місті і селі. Хай же вас оберігають Ангели Творця. Хай по Україні лине пісня ця». Після таких висловлювань й пісня «За славу і за волю» у виконанні хору козачат сприймалася по іншому.
Бурхливими оплесками, солодкими дарунками та солідною грошовою винагородою відреагували прикордонники на пісню «Нам є що захищати». Голова Сумської міської громадської організації «Спілка прикордонників» полковник у відставці Юрій Лозинський нагородив колектив дитячої козацької чоти імені святого праведного Петра Калнишевського грамотою за плідну взаємодію з прикордонною службою України.
Верховний отаман України та Діаспори, Гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Дмитро Сагайдак переконаний, що з роками співпраця козаків з прикордонниками, у загальній справі військово-патріотичного виховання учнівської молоді, щодалі зміцнюватиметься й проходитиме на більш якісному й результативному рівні.
Матеріал надав генерал-командор Віктор Лях, отаман Сумської паланки МГО «Козацтво Запорозьке»