«НОВИЙ СТАЛІНГРАД»
18 грудня 2024 року літературний десант Київського військово-історичного товариства (КВІТ) та Асоціації Військово-морських сил України прибув до м. Корсунь-Шевченківський, Черкаської області з метою проведення історико - географічної експедиції «Україна - морська держава».
І остання для експедиції локація – Музей історії Корсунь-Шевченківської битви.
Музей було створено за постановою Ради Народних Комісарів Української РСР і ЦК КП(б)У від 28 червня 1945 року для увічнення перемоги радянських військ у Корсунь-Шевченківській операції. Музей функціонує у палаці Демидових-Лопухіних, займаючи весь перший поверх споруди. У залах розмістили експонати, які документально фіксують перебіг подій ІІ світової війни та участь в ній мешканців міста. Окремий зал облаштований масштабною діорамою «Корсунь-Шевченківська битва 1944 року», створеної з ініціативи харківських художників у 60-х роках. На зовнішній території палацу виставлені зразки військової техніки.
У створенні музею важливу роль відіграли письменник Дмитро Бедзик (перший директор Музею), поети Микола Бажан та Павло Тичина.
Корсунь-Шевченківська воєнна операція розпочалася 24 січня 1944 року та увійшла в історію під назвою «Новий Сталінград».
«Канни на Дніпрі», «Український Сталінград», «Корсунь-Шевченківське побоїще»… - як тільки не називали у свій час перемогу радянських військ під Корсунем.
Війська І та ІІ Українських фронтів під командуванням генералів армії Ватутіна і Конєва взяли у сталеве кільце десять дивізій вермахту, моторизовану бригаду СС «Валлонія», артилерійські та інженерні частини.
Кровопролитні бої тривали 25 діб. З радянської сторони участь у битві брало близько 336 тисяч бійців і командирів. З німецької - 170 тисяч осіб.
17 лютого, після численних спроб вирватися з оточення, ворог капітулював.
За офіційними даними, противник втратив близько 40 тисяч своїх солдат і офіцерів, у полон потрапило 18 тисяч. Втрати Червоної Армії - 25 тисяч полеглих. Щодня протягом боїв під Корсунем гинула тисяча радянських бійців.
Сучасна експозиція музею історії Корсунь-Шевченківської битви висвітлює події наступальної операції з двох точок зору: радянської і німецької.
Першу експозицію відкрили у 1947 році. Біля музею можна оглянути зразки військової техніки часів ІІ світової війни. На основі музею було відкрито відділи: у 1977 – художньої галереї, у 1981 – історико-краєзнавчого музею.
З 1994 року заклад функціонує як науково-експозиційний відділ Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. Експозицію музею було створено на основі документів, нагород, фотографій, зброї і спорядження воюючих сторін.
Музей історії Корсунь-Шевченківської битви відноситься до типу військово-історичних музеїв, входить до складу Корсунь-Шевченківського національного історико-культурного заповідника і належить до пам'яток історії України.
Час на знайомство з історією міста вичерпано. Ну а делегації залишилося лише виконати головну місію, заради якої пошуковці і прибули до Корсунь-Шевченківського.